УКРАЇНА СЕРЕД НАЙБРУДНІШИХ - Заставнівщина не відстає
Україна – одна з десяти країн із найскладнішою екологічною ситуацією. такий висновок оприлюднила американська неурядова організація «Блекоміт інститут». Україна потрапила до переліку екологічно небезпечних держав через землі навколо Чорнобильської атомної станції. До цього списку увійшли також території в таких країнах, як: Перу, Замбія, Китай, Індія, Казахстан, Домініканська республіка, та міста в Росії.
Якщо мислити категоріями глобальними – це явище об’єктивне, притаманне часом революційних перемін, коли ніби втрачаємо грунт під ногами. Пройтися вулицями сіл - страшно. не можна вдихнути сільську свіжість, як колись. можна побачити розірвані пакети зі сміттям. все виглядає, як після локального «землетрусу». люди викидають пет-пялшки, консервовані банки, пачки від цигарок.
Мої слова може підтвердити будь-хто, хто хоча б раз побував у європейських країнах: європеєць буде носити обгортку від морозива півдня, але не кине на тротуар. а у нас? для прикладу в селищі Кострижівка є урни для сміття, а кидають його (сміття) чомусь не в урни? а що робиться біля будинків, гуртожитків?! гори сміття! на даний час депутати селища, працівники селища дуже слідкують і всі, школа, лікарня, допомагають навести чистоту в селищі. є будинки, де ніхто не живе, так люди вмудрилися, викидати пакети з сміттям на подвір'я цих будинків.
Який приклад ми даємо нашим дітям? Батьки, вчителі повинні говорити про цю ситуацію та привчати дітей до чистоти. це дуже багатьох обурює, особливо літніх селян. недавно побувала в лісі, в чудовому колись лісі, думала, що увійду в духмяну лісову тінь та вдихну на повні груди смолистого цілющого повітря. та дарма – за першим поворотом лісової дороги побачила гори з щебеню, шматки цегли та іншого будівельного сміття. А дальше справжнє сімттєзвалище у всій своїй огидній «красі», сміттєзвалище нагадують і лісопосадки. що це? у всьому світі українців знають, як охайних, небайдужих для краси.
Невже вроджуємося?! а, може, хтось думає, що тема культури побуту виглядає, як дрібниця на тлі нинішніх революційних перетворень, але це визначає нашу «європейність».
Їдеш в Заставну і біля переїзду груди сміття, які хтось викинув в лісопосадки. Тема сміття настільки всім набридла, що писати про неї, ніби стріляти з гармат по горобцях. Люди! що ж ми робимо з природою?! І врешті-решт віз собою?! від побаченого душа болить. викидають сміття на кладовищах…. Все спаплюжили. всюди купами сміття! якщо в Кострижівці, в Заставні є урни для сміття (хоча в останній їх дуже мало), то в селах кидають заворота, у річку, в канави, при дорогах…. Душа болить від побченого. Бачила, як водії машин викидають із вікон пакети зі сміттям на ходу, прямо в придорожній рів…. І виходить замкнуте коло: ми кожен рік весною прибираємо, а через кілька місяців знову нас чекають купи сміття. це як традиція!
Нова традиція: весняного збирання сміття. невже ми не розуміємо, що це шкодить, насамперед, здоров'ю нашому та наших дітей. а потім бідкаємося, чому так хворіють люди?! засмічуємо природу,, засмічуємо свої душі. а це ж великий гріх! а ми, православні, повинні ж берегти природу, яку дав нам Бог. Людина повинна цінувати красу природи. То чому ж ми її нищимо?! . є досвід інших країн, де навчилися переробляти сміття, заробляти на цьому дуже великі гроші. а ми легковажно викидаємо пакети, пластикові пляшки або алюмінієві банки. Знаю, що на Житомирщині зі старих пластикових пляшок вже виробляють черепицю.
весною, разом із пролісками, з-під снігу видко пляшки, пакети.
А що робити на кладовищах? Палять штучні вінки, кидають їх, де попало, а це дуже шкідливо для людини дихати цим димом. в Європі вже відмовляються від штучних квітів на могилах.
Вечорами неможливо вдихнути свіжого повітря, тому що всі палять сміття. Здається, що «татари» пройшли. подумайте, а звідки беруться катаклізми?
Пам’ятаєте: як ми з природою поводимося! ото ж вона нам і віддячує. Останнім часом все частіше охоплюють планету природні катаклізми.
У Львівській області, в маленькому селі, всі хати затопила буря. Був ліс – вирізали, от вода і пішла до хат!
Ми є свідками того, що все частіше над нами проносяться шторми, буревії, раптові зливи…. У гірських регіонах все знищують зсуви, цілі села.
У Карпатах порушено природний баланс. В Кострижівці, коли піднятися наверх транспортом, то ліс також дуже рідкий. В хаотичному порядку вирубують дерева. В минулому році у хаотичному порядку просто вирубали 62 дерева. І ніхто за це не був наказаний. У нас зникає риба, бо кидаємо багато сміття в Дністер. Все у цьому світі взаємопов’язано. природа не може терпіти наруги над собою. і тому питання охорони навколишнього середовища в наш час актуальна, як ніколи. Природа хоче поваги від людей. А ми так знущаємося над нею!
А скільки часу потрібно, щоб це усвідомити?! Давайте розпочнемо робити Європу у своєму селі, селищі. А головне – не смітити! Бо чисто не там, де прибирають; а там, де не смітять!
На сесії селищної ради затвердили адміністративну комісію, яка буде наказувати тих, хто кидає сміття, де попало. Штраф, згідно закону, від 540 грн. і вище.
А що залишається робити. Буковина – чудовий край і ми повинні його берегти. А поки що в цьому краї сумно плачуть «трембіти» за красою довкілля.