Відео - В Заставні безпритульних собак будуть стерилізувати та вакцинувати
Проблема безпритульних тварин, яка для Заставнівщини, на жаль, є актуальною, традиційно загострюється з настанням холодів.
Голодні зграї собак збільшуються кількісно, щодня бігають вулицями райцентру, лякаючи дітей і дорослих агресивною поведінкою.
Ситуація якраз належить до розряду тих, що складно вирішуються, особливо в скрутні для місцевого бюджету часи, однак ігнорувати її — не варіант. Рано чи пізно сам-на-сам з неадекватною твариною може опинитися будь-хто. Минулого тижня така біда спіткала юнака із с.Вікно — його вкусив нічийний пес поблизу Заставнівської ЦРЛ.
Той випадок влучно проілюстрував незлагодженість і недосконалість системи: ніхто чітко не вміє діяти саме тоді, коли важлива кожна хвилина. Додатковим фактором, що посилює хвилювання серед населення, є висока ймовірність заразитися від тварин небезпечною хворобою, наприклад, сказом.
ГО «УНІА» та її керівник Олександр Панзига вже давно намагається організувати представників влади та відповідних державних структур, громадськість, активістів і благодійників за для того, щоб нарешті зробити хоча б перші кроки на шляху вирішення проблеми. Саме тому у вівторок фахівці обговорили ситуацію в місті та районі, пропонуючи законні та гуманні варіанти.
Начальник ГУ Держпродспоживслужби в Чернівецькій області Олександр Александрюк детально розповів про алгоритми дій, прописані тими чи іншими законодавчими актами, повідомив, що служба готова до активної співпраці, однак є перелік вартості платних послуг, затверджений на державному рівні, від якого відхилятися не можуть. Олександр Георгійович також поділився досвідом інших міст (Сокиряни, Коломия, Львів).
Найкраще проблему вирішує створення притулку для тварин, але на це необхідні значні кошти. Тому вирішили розпочати з того, що на цьому етапі реально здійснити. По-перше, безпритульних тварин збираються провакцинувати від сказу (вакциною забезпечує держава), «прочіпувати», таким чином взявши на облік.
Через 30 днів можна провести стерилізацію, щоб призупинити неконтрольоване розмноження. Ці дії не зроблять псів менш агресивними, фахівці ветеринарної медицини наголошують, що кусаються переважно голодні тварини. Якщо нема притулку, то нічийних собак треба підгодовувати, щоб вони були спокійними. Агресія — фізіологічна реакція голодної істоти. Тому варто вакцинувати, стерилізувати, організувати підгодівлю — як результат чотирилапі спокійно доживуть свій вік, не даючи більше потомства.
З таким планом погодилися всі, хто взяв участь в обговоренні: голова райдержадміністрації Юрій Кітар, голова Заставнівської міської ОТГ Василь Радиш, керівник управління Держпродспоживслужби в Заставнівському районі Олександр Карнась, начальник райдержлікарні ветеринарної медицини Дмитро Бузинський та його заступник Володимир Землюк, активісти і волонтери.
Тепер треба прописати кожен крок і на-решті діяти. Спершу мають бути: програма, угоди та договір із владними установами й державними структурами. Фахівці Держпродспоживслужби готові організувати і провести імунізацію тварин і необхідні хірургічні процедури. Від влади — забезпечення відлову, транспортування, утримання. Посадовці та активісти знайшли спільну мову, тож сподіваємося вже найближчим часом побачити результати. Розпочати планують із м.Заставна, а пізніше, коли буде певний досвід, залучати й інші населені пункти.
В вирішенні проблеми з безпритульними собаками, нам допомагає італійська благодійниця Magda Calmasini, яка завдяки нашим заробітчанам знає про проблеми краю, неодноразово долучається до їх вирішення, і в цьому випадку не залишається осторонь, а сприяє фінансами та медичними препаратами.